všeličo

2percenta
 Ď A K U J E M E  VŠETKÝM, KTORÍ PRISPELI ZO SVOJICH DANÍ!

 

V RTVS bolo v 3.týždni 2015 odvysielaný príspevok v Televíkende o náučnom chodníku „Spoznaj a chráň v Štiavnických vrchoch“, kto to nevidel, môže si to pozrieť z archívu. Link prikladáme: http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7810/57121                                                               Fotka_RTVS

 

…viac v záložke AKCIE a GALÉRIA!

Vyšiel nasledovný článok v novinách, dňa 7.10.2014: Článok_MY

Na jar roku 2014 sme začali s budovaním náučného chodníka „Spoznaj a chráň v Štiavnických vrchoch“. Do prác sa zapojilo viac ako 3 desiatky ľudí a 11.10. sa nám chodník podarilo slávnostne otvoriť a sprístupniť verejnosti. Obsahuje 5 info panelov, 1 prístrešok prameňa horskej vody, oddychové miesto so 6 ks lavičkami, 17 smerovníkov a niekoľko desiatok značiek. Štart je pred predajňou potravín Jednoty v Hronskej Breznici, vrcholovým cieľom je skalnatá vyhliadka na kopci Demian a trasa vedie späť do obce. Veríme, že sa stane vhodnou trasou pre turistov a obľúbeným miestom pre všetkých, ktorí milujú prírodu a krásne výhľady ! Pozor, v zimnom období chodník nie je udržiavaný!

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a.s., v rámci programu Zelené oázy 2014.

IMG_5095Účastníci_zas_na_dalšom_mieste_DSCF0585 20141005_121409 20140920_120227Účastníci_na_jednom_z_miest_DSCF0514

Zelené oázy                                                    zeleneoazy-logo slovnaft-logo

Naše združenie sa koncom roka 2013 a začiatkom r.2014 zúčastnilo grantového kola nadácie Ekopolis – Zelené oázy – ročník 2014, podporovaného spoločnosťou Slovnaft, a.s. Zapojilo sa do neho 312 organizácií. Z týchto žiadostí bolo v prvom kole vybraných 69, ktoré postúpili do druhého, záverečného kola hodnotenia. Po posúdení týchto projektov a po ich dopracovaní do kompletnej podoby bolo z celého Slovenska vybraných 24, ktoré získali finančnú podporu na svoju realizáciu a OZ Demian je medzi nimi – mimochodom sme jednými zo štyroch úspešných v banskobystrickom kraji. Náš projekt sa volá „Spoznaj a chráň v Štiavnických vrchoch“ a jedná sa o vybudovanie náučného turistického chodníka z Hronskej Breznice na vrch Demian. Práce sú v plnom prúde a uvítame, ak sa každý, kto má záujem pomôcť, pridá a pomôže svojou činnosťou naplniť cieľ, ktorý sme si stanovili.Veď chodník má byť na prospech ľuďom z našej obce ale i turistom zo širokého okolia.                                                                                                                                                                                                                           Rada Občianskeho združenia

Minulý rok sa, okrem iných, konala brigáda za účelom obnovenia nápisu“Trať Mládeže“. Pamätný nápis bol obnovený novým náterom, zároveň okolie očistené od neželaného porastu, čím bol viac zviditeľnený. Toto miesto si to zaslúži a nielen preto, že si v budúcom roku pripomenieme 65. výročie slávnostného otvorenia Trate Mládeže, ktorá nahradila dovtedy úzkorozchodnú železnicu Hronská Breznica – Banská Štiavnica. Vďaka patrí Jančimu, Slavovi, Janovi, Jožkovi a Mirovi. Chlapci – dobrá práca! (Viac foto v záložke galéria)                                                                                                                                                                                                       Zriadili sme prvú informačnú tabuľa združenia v obci, ktorá je výrazným krokom vpred pre „info“ o dianí aj tých „offline“ obyvateľov, ale taktiež informačným bodom pre turistov a náhodných okoloidúcich. Srdečná vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na jej zhotovení a osadení!

30720137463072013744

Naši členovia sa v treťom májovom týždni chytili iniciatívy, pokosili a pohrabali okolie sochy sv. Jána Nepomuckého – vďaka patrí Jančimu a Slavovi a taktiež Zuzane – hneď je to krajšie!

2505201373125052013732

Jarko Oravec spracoval veľmi hodnotnú brožúru o liečivých bylinách „Breznické bylinky“, ktorá na 45 stranách (A5) približuje dobré rady pre zber, úpravu a používanie bylín, taktiež obsahuje čiastočný herbár liečivých rastlín a rady starých mám na rôzne neduhy zdravia. Brožúru si u nás môžete objednať za cenu 3,-€!

            Bylinky_titulka

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*